Vysoká škola je od roku 2015 výzkumnou organizací
Významným úspěchem v oblasti vědeckovýzkumné činnosti, rozvoje a inovací bylo získání statusu výzkumné organizace v prvním stupni v lednu 2015, od kdy VŠO v Praze figuruje na seznamu výzkumných organizací Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Získání statusu výzkumné organizace byl významný impuls pro sledování výzev a podávání návrhů externích vědeckých projektů v těch vědních oblastech, kterých se dotýkají studijní obory, rozvíjené na VŠO v Praze. Zároveň se jedná o významný krok k naplnění strategického cíle, aby se VŠO stala mezinárodně respektovanou univerzitou.
V roce 2018 bylo zásadním mezníkem vývoje v oblasti tvůrčí činnosti dosažení úspěšného přenosu výzkumné organizace z databáze Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) do databáze výzkumných organizací MŠMT.
Zapojení VŠO v Radě vysokých škol
Od ledna 2015 se prorektor pro vědeckovýzkumnou činnost, rozvoj a neformální vzdělávání doc. Krpálek stal členem Předsednictva Rady vysokých škol, působí zde jako člen pracovní komise pro vzdělávací činnost a pracovní komise pro soukromé vysoké školy. Aktivně se podílel v expertní skupině RVŠ na připomínkovém řízení k oblasti vzdělávání 4 – Dopravní a přepravní služby.
Podpora vědeckovýzkumné činnosti VŠO
Jednou z nejvýznamnějších dlouhodobých priorit VŠO je co nejužší propojení výzkumné, vývojové, umělecké a další tvůrčí činnosti s činností vzdělávací, protože jsou ve strategických dokumentech VŠO považovány za integrální součást dalšího úspěšného rozvoje. Jak interní akademičtí pracovníci, tak četní odborníci z praxe, kteří se aktivně podílejí na výuce v profesně zaměřených studijních programech, pravidelně a velmi fundovaně seznamují studenty s aktuálními vědeckými poznatky, s aplikovanými výsledky vývoje a výzkumu, se zkušenostmi a kazuistikami z praxe, a také se svými originálními zkušenostmi z výzkumné, vývojové a další tvůrčí činnosti.
K propojení tvůrčí a vzdělávací činnosti na VŠO významně přispívá také vydávání uznávaného vědeckého recenzovaného časopisu Journal of Tourism and Services, který byl v roce 2017
indexován ve vědecké databázi Web of Science, tento vědecký časopis slouží k prezentaci výsledků domácí i zahraniční výzkumné, pedagogické a odborné tvůrčí činnosti pracovníků v oblasti cestovního ruchu, turismu a navazujících služeb, ke kterým logicky patří také letecká doprava.
Hlavním cílem tvůrčích aktivit je zvýšení a zkvalitnění publikační činnosti pedagogů, vyšší zapojení do grantových projektů, zejména do těch s vnějším zadáním. Umožňuje to systematická podpora vědy a výzkumu, která je dlouhodobou prioritou VŠO. V předcházejícím období hrály značnou roli ve vědeckovýzkumné činnosti interní grantové projekty, od roku 2013 financované ze dvou interních grantových agentur: Fondu rozvoje vědy (FRV VŠO) a Výzkumného centra VŠO (VC VŠO).
Na základě výsledků dobíhajících interních grantů jsou připravovány navazující návrhy externích projektů aplikovaného výzkumu, reagující na výzvy Grantové agentury Akademické aliance (GA AA), Technologické agentury ČR (TA ČR) a Grantové agentury ČR (GA ČR) a dalších.
Administrativa Výzkumného centra VŠO
RNDr. Jan Žufan, Ph.D., MBA
Spálená 14, Praha 1
4. patro - budova S
tel.: +420 224 056 011, e-mail: zufan@vso-praha.eu