Atraktivní projekty studentů pro naše památky

15.05.2012

Studenti managementu cestovního ruchu VŠO navrhli nové atraktivní produkty pro památkové objekty ve správě Národního památkového ústavu – klášter Plasy, hrad Rožmberk a zámky Ratibořice, Jaroměřice nad Rokytnou a Velké Březno. Jejich představení se uskutečnilo 10. 5. 2012 od 10 hodin v konírně malostranského Nostického paláce na Ministerstvu kultury ČR.

 

„Již dvakrát se studenti Vysoké školy obchodní v Praze zapojili do spolupráce s Národním památkovým ústavem a zpracovali pět projektů, které mají pomoci najít cestu k ekonomizaci a nové návštěvnické produkty pro památkové objekty ve správě NPÚ,“ říká v úvodu prezentace náměstek generální ředitelky Ing. Petr Svoboda. V roce 2012 si studenti a budoucí manažeři vybrali klášter Plasy, hrad Rožmberk a zámky Ratibořice, Jaroměřice nad Rokytnou a Velké Březno.
Studenti měli zhodnotit současnou nabídku a další možnosti rozvoje vybraných památek; najít jejich silné stránky a příležitosti a také přesně definovat bariéry dalšího rozvoje. Jejich úkolem bylo najít tzv. unikátní prodejní argumenty (USP), tedy říci, v čem je jednotlivý objekt jiný než ostatní a jakým způsobem má využít svojí jedinečnost pro tvorbu (inovaci) produktů a úspěšný marketing. Památkové objekty ve správě Národního památkového ústavu mají vysokou kulturní hodnotu, na trhu se ale střetávají s dalšími atraktivitami turismu a mnohdy zbytečně prohrávají boj o návštěvníky. Studenti VŠO pracovali na projektech v rámci výuky.  Navrhli zatraktivnění a zkvalitnění stávající nabídky a nové produkty zacílené na přesně definované typy návštěvníků.
Konkrétní návrhy vznikaly v projektových týmech pod dohledem manažerů z řad studentů a pod odborným vedením pedagogů VŠO Ing. Šárky Tittelbachové, Ing. Evy Zbořilové a Ing. Táni Karlíkové v úzké spolupráci s Národním památkovým ústavem, a to především s kastelány jednotlivých objektů.
V České republice je to zcela výjimečný případ spolupráce vysoké školy a státní instituce v oblasti turismu v takovém měřítku.

 

Příklady unikátních prodejních argumentů z navržených projektů 

 

PLASY – „Díky vodě stojím“
Hlavní téma:  Voda, hra světla a stínu, kandidát na zápis do UNESCO
Voda znamená pro lidi život, život znamená pro klášter v Plasích voda. Tak, jako život vzešel z vody, byl i klášter v Plasích vystavěn na vodní hladině. Dotekem Světla Jan Blažej Santini zanechal ve zdech zdejšího kláštera otisk mistrovství své doby.
Navržené produkty
• Ukryté tajemství klášterních zdí: příběh s hádankou propojující kláštery
• Voda – koloběh života (Živá voda pro klášter) - komentované prohlídky unikátního vodního a vzdušného systému
• Vracíme památky do života (spolu s Národním technickým muzeem)
• Tematické incentivní hry  (Pevnost Boyard)
• Slibte si věrnost v prostorách kláštera
• Světlo a stín – Mnich vypráví


JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU – „Baroko pro všechny smysly“
Hlavní téma: vnímání a prožívání baroka všemi pěti smysly
V autentickém prostředí barokní architektury návštěvník „ochutná“ baroko všemi smysly. 
Navržené produkty:
• Dotkni se baroka – dobové kostýmy, tance i hry, svatební barokní apartmán
• Ochutnej baroko – speciality v barokní restauraci, piknikové koše
• Zaposlouchej se do baroka: hudba, tance a hry
• Přivoň si k baroku: uvař si dobovou specialitu
• Kochej se barokem: prohlídka areálu z gondoly a lodičky, prohlídka s hrabětem, hraběnkou, služebnou

 

RATIBOŘICE  - „Překrásná to venkovská usedlost co do tvarů, šperkovnice co do zařízení“
Hlavní téma: Chuť přírody a historie - Hledání skrytých příběhů - Vyrazte za Babičkou pro změnu do Ratibořic -Tradice ožívají -Hra se sladkou tečkou- Učení může být i zábava
Navržené produkty:
• Senoseč – dříve a nyní: soutěž v sekání trávy, stavění hradu a vyrábění drobných hraček ze sena
• Víkendové pikniky – z místních produktů a se zvířátky
• Geocaching –  hra, poznání, zábava, turistika
• Ratibořice hrou – soutěže pro malé i velké, výukové listy pro školáky
• Cyklisté zastavte se v Ratibořicích
 
ROŽMBERK   -   „Ve jménu mi růže rozkvétá“
Hlavní téma: díky inovacím produktů hrad rozkvétá
Navržené produkty
• První vodák  Petr VOK – speciální trasa pro vodáky
• Rožmberské suvenýry – nedáme je do šuplíku, pomáhají hradu i lidem
• Rožmberská dílna – interaktivní místnost: zkus si kostým, psaní brkem nebo malování svého rodokmenu
• Rybí slavnosti – gastronomické zážitky, chytání rybiček, jihočeské tradiční speciality

 

VELKÉ BŘEZNO – „ Chotkův rodinný zámeček“
Hlavní téma:  nejmenší objekt  NPÚ s rodinnou atmosférou,  osobní přístup zaměstnanců, osoba zakladatele Karla Chotka
Navržené produkty:
• Slavíme u Chotků -  Dětský den, První máj-lásky čas, Mikulášská besídka, Velikonoce na zámku, Den matek, Halloweenský víkend se zavíráním okenic
• Jaké je to  býti Chotkem  –netradiční  kostýmovaná prohlídka zámku 
• Questy v zámeckém parku aneb po stopách Chotka – zábava pro všechny než se dočkáme prohlídky
• Vstupenka jako kvíz – kdo žil na zámku?

 

 

To jsou oni.

Absolventi naší školy

Adam Klavík

absolvent

Bakaláře jsem vystudoval na VŠERS v Českých Budějovicích, na magistra už jsem přestoupil na VŠO v Praze. A nelituji toho – VŠO se mnohem více podobá veřejné škole a kvalita kantorů je tu 100% lepší. Třeba paní Palatková, která mě učila, je v cestovním ruchu velkým pojmem.

Jan Šrámek

absolvent

Na VŠO jsem se naučil samostatnosti a získal praxi v oboru. Kam jsme se přihlásili v rámci studentských soutěží, tam jsme sbírali ceny. A už během studia jsem se stal součástí organizační struktury několika projektů v cestovním ruchu. Nemůžu se dočkat, až začnu naplno pracovat.

Petra Benešová

absolventka

VŠO jsem vystudovala, teď na ní dokonce učím. Za ty roky se mnohé změnilo – škola jde neustále kupředu, zaměřuje se více na praxi, předměty jsou odbornější a úžeji zaměřené. Ačkoliv je konkurence na trhu obrovská, VŠO si stojí velmi dobře a můžu ji s klidným svědomím doporučit.

Jana Valentová

absolventka

Vystudované školy: VOŠ herecká, Akademie tělesné výchovy a sportu PALESTRA, Vysoká škola obchodní. Motto: Nebýt hulvátem v životě a lhářem na jevišti! „Který titul tedy používáte?“ „Žádný.“ Smích. „Důležitější je přeci, co mám v hlavě.“

Kristína Jíšová

absolventka

VŠO se jako jedna z mála škol v České republice skutečně věnuje praxi. Během studia jsme např. pracovali na projektech, jejichž výsledky se pak zabýval i Národní památkový ústav. Spoustu přednášek navíc vedli externí lektoři, takže jsme se věci učili tak, jak ve světě opravdu fungují.

Simona Kremerová

absolventka

Pracuje jako Program Coordinator ve společnosti Smaller Earth. V roce 2009 se zúčastnila pracovního pobytu v New Yorku. Tři a půl roku žila v Anglii a pracovala pro australskou cestovní kancelář.

Jakub Velička

absolvent

Teorii letectví studoval Oxford Aviation Academy. Praktický výcvik absolvoval v Česku a Polsku. Držitel pilotní licence CPL/ME/IR.

Jaroslava Kolářová

absolventka

Absolvovala studijní pobyt v Itálii. Při studiu pracuje v hotelnictví. Domluví se italsky, anglicky, francouzsky a trochu španělsky.

Barbora Malá

absolventka

Pracovala jako tazatelka callcentra nebo Project Manager. Nově nastoupila jako Marketing Manager VŠO a vede Klientské centrum. Jejím koníčkem je cestování, volejbal a cyklistika.